Ansatte

Forstandere


Jacob Zakarias Eyermann

Jacob Zakarias Eyermann

Forstander, underviser i Religion

“Et højskoleophold er et åndehul, hvor man kan afprøve nye tanker, og hvor man kan tænke og ånde frit. Her skal være plads til at afprøve sig selv i det, man er god til og knapt så god til. Vi har også kvajepligt.”

jze@silkeborghojskole.dk

 

Jan Lundum

Jan Lundum

Viceforstander, underviser i Filosofi og Eksistens og æstetik

“Gennem kunsten, filosofien, de store mytiske fortællinger og ikke mindst gennem de små og store snakke med eleverne ønsker jeg at pege på dybderne i tilværelsen.”

jl@silkeborghojskole.dk

Højskolelærere


Karen Fogtmann Madsen

Karen Fogtmann Madsen

Underviser i hovedfaget Kunst, Tegning/Grafik og Keramik

kf@silkeborghojskole.dk
Simon Nielsen

Simon Nielsen

Underviser i hovedfaget Musik, Ind i musikken, Ølbrygning og Karate

sn@silkeborghojskole.dk
Maren Gadegaard

Maren Gadegaard

Underviser i Pædagogik, Psykologi, Dansk sprog og Dansk kultur og samfund

mg@silkeborghojskole.dk
Anna Andrea Gerken

Anna Andrea Gerken

Underviser i Friluftsliv, Friluft Light, Kajak og New Zealand Explorer

aag@silkeborghojskole.dk

Kasper Brinck Kristensen

Kasper Brinck Kristensen

Underviser i hovedfaget Musik, Musikgaragen, Lydlab og Kommunikation

kbk@silkeborghojskole.dk
Rasmus Simonsen

Rasmus Simonsen

Underviser i hovedfaget Friluftsliv, Økologi og Mountainbike

rs@silkeborghojskole.dk
Michael Rasmussen

Michael Rasmussen

Underviser i hovedfaget Friluftsliv, Kajakpolo, Havkajak og Tons og Tempo

mr@silkeborghojskole.dk
Thea Puggaard Strand

Thea Puggaard Strand

Underviser i hovedfaget Politik og Robotteknologi

tps@silkeborghojskole.dk
Simon Stagis Nielsen

Simon Stagis Nielsen

Underviser i Youth Empowerment og Malawi Explorer

ss@silkeborghojskole.dk
Peter Ravn

Peter Ravn

Underviser i hovedfaget Idræt og Vandsport, Kajak og Kajakpolo

pr@silkeborghojskole.dk
Christian Hjortkjær

Christian Hjortkjær

Underviser i Filosofi, Sociologi, Det utilstrækkelige selv og Det enestående selv

ch@silkeborghojskole.dk
Adric Constantinou-Etheredge

Adric Constantinou-Etheredge

Underviser i Intercultural Learning, Youth Empowerment, Game Theory

ace@silkeborghojskole.dk
Karen Dalgaard

Karen Dalgaard

Underviser i hovedfaget Idræt og Vandsport, Rundt om kroppen og Svømning

PÅ BARSEL
kd@silkeborghojskole.dk

Marianne Søgaard

Marianne Søgaard

Underviser i kor, sangskrivning, musikgarage og vokalorkester

ms@silkeborghojskole.dk

Til lærerkollegiet er der desuden knyttet en række timelærere
Inger Demant
Mads Mygind
Tine S. Pedersen
Thomas Hundebøll
Casper Iversen
Sofie Zander (praktikant)  
Margrethe Vestergaard (praktikant) 

Helle Drachmann

Helle Drachmann

Sekretær

info@silkeborghojskole.dk
Roan Hjørnholm Pedersen

Roan Hjørnholm Pedersen

Regnskabschef

rhp@silkeborghojskole.dk
Anette Fisker Christensen

Anette Fisker Christensen

Kommunikationsmedarbejder

afc@silkeborghojskole.dk

Erik Petersen

Erik Petersen

Pedel

ep@silkeborghojskole.dk
Anni Thorsted

Anni Thorsted

Oldfrue/badeassistent

at@silkeborghojskole.dk
Milca Suarez

Milca Suarez

Oldfrue

Johnny Andreasen

Johnny Andreasen

Pedel

ja@silkeborghojskole.dk
Nick Toftbjerg

Nick Toftbjerg

Pedelmedhjælper

Viggo Lassen

Viggo Lassen

Svømmehal

vl@silkeborghojskole.dk

Køkken


 

Karin Klesner

Karin Klesner

Køkkenleder

kk@silkeborghojskole.dk
Johnny Andersen

Johnny Andersen

Kok

Sanne Neupart Duch

Sanne Neupart Duch

Kok

Mette Maagaard Nielsen

Mette Maagaard Nielsen

Køkkenassistent

Louise Konradsen

Louise Konradsen

Ernæringsassistent

Lena Schjørring Hermose

Lena Schjørring Hermose

Kok