fbpx

Ansatte

Forstandere


Claus Staal

Claus Staal

Forstander / Studierejse: Destination Østeuropa

“Jeg elsker at filosofere om højskolens idé og praksis, og gerne højt, sammen med alle med kærlighed til højskolen som dannelses-eksperimentarium.”

Jan Hamborg Lundum

Jan Hamborg Lundum

Viceforstander

“Gennem kunsten, filosofien, de store mytiske fortællinger og ikke mindst gennem de små og store snakke med eleverne ønsker jeg at pege på dybderne i tilværelsen.”

Højskolelærere


Adric Etheredge

Adric Etheredge

Change Makers / Intercultural learning / Tabletop gaming

Asker Bjørk Hansen

Asker Bjørk Hansen

Musik / Højskolesangbogen på guitar / Medievirkeligheden / Podcast / Destination Østeuropa

Camilla Gry Elmann

Camilla Gry Elmann

Idræt og vandsport / Mountainbike / Adventure race / Søhøjlandet / Vinterfjeld Explorer

Christian Hjortkjær

Christian Hjortkjær

Det utilstrækkelige selv / Filosofi / Teologi / Studievejledning

Inger Demant

Inger Demant

Politik og debat / Køn og krop

Aiva Roga

Aiva Roga

Kunst / Tegning / Installation / Palæstina og Israel

Maren Gadegaard

Maren Gadegaard

Keramik

margrethe vestergaard

margrethe vestergaard

Change makers / Stemmer fra Mellemøsten / Religion / Studievejledning / Palæstina og Israel

Marianne Søgaard

Marianne Søgaard

Store kor / Vokalensemble

Michael Rasmussen

Michael Rasmussen

Friluftsliv / Kano og håndværk / Havkajak / Sejlertogt i Lillebælt

Peter Ravn

Peter Ravn

Idræt og vandsport / Ølbrygning / Kajak / Kajakpolo / Danske bryggerier og nordisk mad

Rasmus Simonsen

Rasmus Simonsen

Friluftsliv / Havkajak / Naturforståelse / Kano og håndværk / Sejlertogt i Lillebælt

Simon Nielsen

Simon Nielsen

Musik / Ølbrygning / Ind i musikken / Musikgarage / Danske bryggerier og nordisk mad

Simon Stagis

Simon Stagis

Friluftsliv light / Kano og håndværk / Nepal Explorer

Thomas Hundebøll

Thomas Hundebøll

Litteratur / The good life / Studievejledning

Timelærere


Bolette Aagaard

Sygt sundt

Mads Mygind

Skrivekunst

Ida Primdahl Dolmer

Volley

Mia Skov Mortensen

Keramik

Jonas Bjørno

Musikgarage

Sofie Stubkjær Hansen

Flugt og migration / Dans

Maja Ingemann Berg

Friluftsliv light / FIFA - Fiber og farver

Praktikanter


Kristoffer Bliksted

Musik / Friluftsliv light / Kajak / Palæstina og Israel

Sandra Woller

Change Makers / Religion / Destination Østeuropa

Simon Sand

Ølbrygning / Musikgarage / Danske bryggerier og nordisk mad

Kontor


 

Anette Fisker Christensen

Anette Fisker Christensen

Kommunikation/PR

Helle lykke larsen

Helle lykke larsen

Skolesekretær/Elevadministration

Charlotte bode nielsen

Charlotte bode nielsen

Administrativ medarbejder

Roan Hjørnholm Pedersen

Roan Hjørnholm Pedersen

Forretningsfører

oldfruer og Pedeller


 

Anette Lundgaard Madsen

Anette Lundgaard Madsen

Oldfrue

lisbeth just pedersen

lisbeth just pedersen

Oldfrueassistent

Johnny Andreasen

Johnny Andreasen

Pedel + Underviser: Den lille håndværker

Chris Mathias Staggemeier

Chris Mathias Staggemeier

Pedelmedhjælper

Rasmus F. christensen

Rasmus F. christensen

Pedel + Underviser: Den store håndværker

Nick Toftbjerg

Nick Toftbjerg

Pedelmedhjælper

svømmehal


 

Viggo Lassen

Viggo Lassen

Bademester + Underviser: Svømning og Den lille håndværker.

Steffen Østergaard Bested

Steffen Østergaard Bested

Assisterende bademester

Køkken


Gitte secher Schmidt

Gitte secher Schmidt

Køkkenleder

Luidmyla Moiseiva

Luidmyla Moiseiva

Servicemedarbejder

Pia højer pedersen

Pia højer pedersen

Kok

Annette Bentsen

Annette Bentsen

Kok

Maria Seidelin Refsgaard

Maria Seidelin Refsgaard

Kok

Carina Bonde Møjbæk

Carina Bonde Møjbæk

Kok

Peter La Cour Bentzon

Peter La Cour Bentzon

Kok