Ansatte

Forstandere


Jacob Zakarias Eyermann

Jacob Zakarias Eyermann

Forstander

“Et højskoleophold er et åndehul, hvor man kan afprøve nye tanker, og hvor man kan tænke og ånde frit. Her skal være plads til at afprøve sig selv i det, man er god til og knapt så god til. Vi har også kvajepligt.”

Jan Hamborg Lundum

Jan Hamborg Lundum

Viceforstander, underviser i Æstetik

“Gennem kunsten, filosofien, de store mytiske fortællinger og ikke mindst gennem de små og store snakke med eleverne ønsker jeg at pege på dybderne i tilværelsen.”

Højskolelærere


Adric Etheredge

Adric Etheredge

Change makers, Intercultural learning

Anna Andrea Gerken

Anna Andrea Gerken

Friluftsliv (Barsel)

Camilla Gry Elmann

Camilla Gry Elmann

Friluftsliv, Mountainbike, trailrunning, Adventure race.

Christian Hjortkjær

Christian Hjortkjær

Filosofi, Det utilstrækkelige selv, Magasin, Studievejledning.

Karen Fogtmann Madsen

Karen Fogtmann Madsen

Kunst (Barsel)

Kasper Brinck Kristensen

Kasper Brinck Kristensen

Musik, Lydlab.

Maren Gadegaard

Maren Gadegaard

Keramik, Pædagogik.

Marianne Søgaard

Marianne Søgaard

Kor, Vokalensemble.

Mette Braüner Madsen

Mette Braüner Madsen

Kunst, Grafik.

Michael Rasmussen

Michael Rasmussen

Friluftsliv, Havkajak og kajakpolo, Tons og Tempo, Kano og håndværk.

Peter Ravn

Peter Ravn

Idræt og vandsport, Kajak og polo.

Rasmus Simonsen

Rasmus Simonsen

Friluftsliv, Naturforståelse.

Rebecca Rosengaard

Rebecca Rosengaard

Det musiske menneske, Musikgaragen.

Simon Nielsen

Simon Nielsen

Musik, Ølbrygning, Musikgaragen, Karate.

Simon Stagis

Simon Stagis

Change makers, Kano og håndværk, Friluftsliv light.

Søren Skovgaard

Søren Skovgaard

Musik.

Thea Puggaard Strand

Thea Puggaard Strand

Politik & Debat, Tingenes historie.

Tobias Møller

Tobias Møller

Friluftsliv, Idræt og vandsport, Vand og vandring, Friluftsliv light.

Timelærere

Til lærerkollegiet er der desuden knyttet en række timelærere og lærerpraktikanter


Anna Bindslev Ebbensgaard

Friluftsliv, grafik, Nepal Explorer

Lotte Bjørnholt

Musik, kor, vokalensemble, musikgarage

Thomas Hundebøll

The good life

Camilla Bøgelund

Climate action

Lise Mejling Sørensen

Politik, skrivekunst.

Morten Smed

Volley

Kirstine Saxe Nordal

Mellemøsten – Kultur og konflikt

Mads Mygind

Skrivekunst

Anette Fisker Christensen

Anette Fisker Christensen

Kommunikationskoordinator

Helle Drachmann

Helle Drachmann

Sekretær

Roan Hjørnholm Pedersen

Roan Hjørnholm Pedersen

Forretningsfører

Anette Lundgaard Madsen

Anette Lundgaard Madsen

Oldfrue

Annette Thorsager

Annette Thorsager

Rengøringsassistent

Erik Petersen

Erik Petersen

Pedel

Johnny Andreasen

Johnny Andreasen

Pedel

Nick Toftbjerg

Nick Toftbjerg

Pedelmedhjælper

Viggo Lassen

Viggo Lassen

Bademester, underviser i svømning og Tour de Danmark (studierejse)

Steffen Østergaard Bested

Steffen Østergaard Bested

Assisterende bademester

Emil Tonsberg

Emil Tonsberg

Pedelmedhjælper

Køkken


Johnny Andersen

Johnny Andersen

Kok

Karin Klesner

Karin Klesner

Køkkenleder

Sanne Neupart Duch

Sanne Neupart Duch

Kok

Mette Maagaard Nielsen

Mette Maagaard Nielsen

Køkkenassistent

Malou Merci Brydesen

Malou Merci Brydesen

Kok